czas czytania: ok 3 minuty
Mięta pieprzowa – na co pomaga?
Naturalne składniki pochodzenia roślinnego od stuleci są wykorzystywane w medycynie do walki ze stresem, nerwicami wegetatywnymi i bezsennością. Uspokajające właściwości mięty pieprzowej były znane już w starożytności, choć pierwsze dane na temat uzyskiwanego z niej olejku pojawiły się dopiero w XVII w. [1] Jakie właściwości posiada mięta i kiedy warto ją stosować?
Mięta – co warto wiedzieć
Wyróżnia się kilkanaście rodzajów mięty, choć w preparatach leczniczych stosuje się głównie jej odmianę określaną jako mięta pieprzowa. To roślina zielarska o zróżnicowanych właściwościach biologicznych i leczniczych. Biologicznie czynnymi częściami roślin są wysuszone liście oraz nadziemne, niezdrewniałe zielone części, z których ekstrahowany jest olejek miętowy. Mięta pieprzowa dorasta do 90 cm wysokości, kwitnie od lipca do sierpnia.
Do głównych składników wywierających pozytywne działanie na organizm zalicza się:
- olejki eteryczne (mentol, pinen, felandren),
- flawonoidy,
- glikozydy,
- sole mineralne,
- garbniki,
- kwasy organiczne (chlorogenowy, rozmarynowy),
- witaminę C,
- triterpeny.
Właściwości mięty
Właściwości mięty pieprzowej są silnie zróżnicowane. Przede wszystkim wykazuje ona działanie uspokajające. Używa się jej w nerwicach wegetatywnych, czyli stanach napięcia nerwowego wywołanych silnym stresem i nieumiejętnością radzenia sobie z jego objawami3.
Szerokie spektrum działania obejmuje także właściwości łagodnie rozkurczające. Udowodniono, że mentol wpływa na mechanizm blokowania wapniowych kanałów w błonach komórkowych mięśni gładkich, działając rozkurczowo. Obok mentolu ważnym elementem działającym rozkurczowo są flawonoidy. W chwilach stresu nasz żołądek się kurczy, w wyniku czego denerwujemy się bardziej, mięta pomaga rozluźnić mięśnie gładkie, zwalcza ból, dzięki czemu działa uspokajająco na umysł i psychikę.5
Jak i kiedy stosować miętę?
Po miętę można sięgać w okresach wzmożonego napięcia nerwowego3. Liście mięty działają rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, ponadto wykazują działanie żółciopędne i wiatropędne. Są tradycyjnie stosowane razem z korzeniem kozłka w roślinnych preparatach uspokajających. [6]
Mięte można przyjmować w formie leków roślinnych, które wytworzone są z naturalnych składników roślinnych. Ziołowe leki uspokajające mogą pomóc w redukcji stresu i lęku bez ryzyka uzależnienia. Mięta pieprzowa świetnie komponuje się z innymi ziołami o działaniu uspokajającym, takimi jak melisa czy waleriana.
- Kędzia A. Działanie olejku z mięty pieprzowej (Oleum menthae piperitae) na bakterie beztlenowe. Postępy Fitoterapii 2007; 4: 182-186.
- Mystkowska I. i wsp. Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.) – roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych. Herbalism 2016; 2(1): 117-127.
- Możdżeń K. i wsp. Rośliny lecznicze wspomagające terapie stresu, nerwic i depresji. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2021; 27(2): 182-192.
- https://escop.com/wp-content/uploads/edd/2019/03/Menthae-piperitae-folium-ESCOP-2019.pdf [dostęp: 10.11.2023 r.].
- Aleksandra Chrapek, Katarzyna Dzida, Skład chemiczny, warunki uprawy i właściwości lecznicze mięty pieprzowej (Mentha × piperita L.), w: Wybrane zagadnienia z zakresu przemysłu spożywczego oraz zarządzania i inżynierii produkcji, wyd. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Persen® Forte.